Leasing sprzętu stomatologicznego

Planuję zakup unitu stomatologicznego i rozważam skorzystanie z leasingu. Proszę o informacje na temat tej formy finansowania
Dentyści chcący wyposażyć swój gabinet mogą starać się o różne formy dofinansowania – kredyty, pożyczki czy fundusze unijne. Oczywiście, stosunkowo rzadko kupuje się cały potrzebny sprzęt za gotówkę, ponieważ wiąże się to z poniesieniem wysokich kosztów. Moim zdaniem, najwięcej korzyści może przynieść wybór leasingu. Wiele osób dopiero zaczyna odkrywać jego zalety, ponieważ w naszym kraju wciąż kojarzy się on przede wszystkim z autami z kratką. Tymczasem przedmiotem leasingu mogą być przeróżne środki trwałe, w tym również aparatura stomatologiczna – unity, pantomogramy, autoklawy czy urządzenia do endodoncji.

Leasing jest ciekawą alternatywą dla firm, które z różnych powodów nie mogą skorzystać z innego wsparcia – wybierając leasing, właściciel gabinetu na pewno nie pogorszy swojej zdolności kredytowej. Firma leasingowa, udostępniając sprzęt stomatologiczny, nie ponosi zbyt wielkiego ryzyka – produkt przecież cały czas należy do niej. Dzięki temu leasingodawca nie wymaga od klienta zabezpieczeń i zbyt wielu dokumentów. Zaletą tej formy finansowania jest również poprawienie relacji z dostawcami. Firmy leasingowe nieustannie podnoszą także standardy obsługi klientów – służą nie tylko dostarczeniem potrzebnego kapitału, ale również wiedzą ekspercką i pomocą w transporcie przyrządów oraz uzyskaniu korzystnych promocji. Nierzadko, dzięki leasingodawcy, dentyści mogą otrzymać wysokie rabaty od dostawców sprzętu medycznego.

Promocje to jednak nie jedyna korzyść finansowa dla leasingobiorcy. Niezależnie od rodzaju leasingu, na jaki zdecyduje się dentysta, zawsze może on liczyć na wymierne korzyści podatkowe. W przypadku leasingu operacyjnego odbiorca staje się dzierżawcą pozyskanych przyrządów, a VAT jest płacony w ratach miesięcznych. Firma leasingowa dokonuje odpisów amortyzacyjnych i ujawnia przedmiot w swoich aktywach. Cała rata leasingowa jest dla przedsiębiorcy zaliczana jako koszt uzyskania przychodów. Jeśli natomiast leasingobiorca chce samodzielnie amortyzować przedmiot leasingu – powinien zdecydować się na opcję podobną do pożyczki, czyli leasing finansowy. Wtedy jednak konieczne będzie rozliczenie podatku VAT w całości wraz z pierwszą ratą leasingową. Aby wybrać optymalne rozwiązanie dla swojego gabinetu, warto poprosić o pomoc doradcę finansowego z firmy leasingowej, który objaśni wady i zalety obu rozwiązań.

Na koniec najważniejsze – wybierając leasing, dentysta nie musi od razu przeznaczać na zakup własnej gotówki. Sprzęt wykorzystywany w gabinecie pozwala obsługiwać klientów, więc właściwie sam zarabia na swoje utrzymanie. Pieniądze, które w innym przypadku wydalibyśmy na kredyt lub pożyczkę, możemy przeznaczyć na inne cele. Pamiętajmy również, że raty kredytowe w każdym momencie zmiany polityki monetarnej mogą wzrosnąć – leasing jest zaś, przy odpowiedniej konstrukcji umowy, całkowicie bezpieczny pod tym względem.

Jeśli chodzi o leasing sprzętu medycznego, w tym przyrządów dentystycznych, dostępne dane wskazują, że ta forma finansowania będzie coraz popularniejsza. Uważam, że dzięki wymienionym wyżej zaletom oraz możliwości finansowania wymagających inwestycji (takich jak np. kupno specjalistycznej aparatury typu mikroskop dentystyczny), leasing będzie coraz atrakcyjniejszy również dla właścicieli gabinetów stomatologicznych.
 
Marcin Balicki
Dyrektor Departamentu Sprzedaży, Millennium Leasing

MS 6/2014