Część III

Część III
ODPADY MEDYCZNE, MAGAZYNOWANIE, ODZIEŻ MEDYCZNA

Odpady medyczne
Regulacje prawne: Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U., 2013, poz. 21) Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (Dz.U., 2010, z dnia 4 sierpnia 2010 r., 139.0000940)  

Rodzaje odpadów

A. Odpady zakaźne – odpady medyczne, powstałe w wyniku wykonywania zabiegu, skażone śliną, krwią lub innymi wydalinami. Odpady te są potencjalnie zainfekowane, a w wyniku kontaktu z nimi istnieje zagrożenie zakażenia. Gromadzi się je w workach lub pojemnikach jednorazowego użycia (odpady o ostrych końcach lub krawędziach) koloru czerwonego.
Na czas przechowywania wpływa temperatura:
  • 10-18 °C – maksymalny czas przechowywania to 72 godziny
  • Do 10 °C – maksymalny czas przechowywania do 30 dni
Do transportu odpadów z gabinetu do miejsca przechowywania należy użyć specjalnych pojemników, które należy zdezynfekować po każdym użyciu.

B. Odpady specjalne
– np. amalgamat, odczynniki do wywoływarek, przeterminowane leki, zużyte baterie; gromadzi się w workach lub pojemnikach koloru żółtego

C. Odpady komunalne – wszystkie pozostałe, nieskażone odpady, np. ręczniki jednorazowe wykorzystane do wytarcia rąk, papier, opakowania itp.
 
Ważne:
  • Pojemniki lub worki należy zapełniać do ich 2/3 objętości
  • Niedopuszczalne jest otwieranie raz zamkniętych pojemników lub worków
  • Oznakowanie na workach i pojemnikach:
– kod przechowywanych w nich odpadów
– adres gabinetu (wytwórcy odpadów)
– data zamknięcia
 
Przechowywanie odpadów skażonych
Magazynowanie tego rodzaju odpadów powinno  się odbywać w odpowiednich pomieszczeniach albo urządzeniach chłodniczych (lodówkach) przeznaczonych wyłącznie do tego celu.
Zarówno ściany i podłogi specjalnego pomieszczenia, jak i urządzenia chłodniczego powinny być gładkie, łatwo zmywalne i dezynfekowane po każdym przekazaniu odpadów firmie zajmującej się ich utylizacją.
 
Segregowanie odpadów
 
Ważne:
  • Odpady medyczne o kodach 18 01 02* i 18 01 03*, z wyjątkiem odpadów o ostrych końcach i krawędziach, gromadzi się w workach koloru czerwonego – jednorazowego użycia, nieprzezroczystych, z folii polietylenowej, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych, z możliwością jednokrotnego zamknięcia.
  • Odpady medyczne o kodach 18 01 06*, 18 01 08* i 18 01 10*, z wyjątkiem odpadów o ostrych końcach i krawędziach, gromadzi się w workach koloru żółtego – jednorazowego użycia, nieprzezroczystych, z folii polietylenowej, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych, z możliwością jednokrotnego zamknięcia.
  • Odpady o kodach 18 01 01, 18 01 04, 18 01 07 i 18 01 09, z wyjątkiem odpadów o ostrych końcach i krawędziach, gromadzi się są w workach koloru niebieskiego – jednorazowego użycia, nieprzezroczystych, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych.
  • Odpady medyczne o ostrych końcach i krawędziach gromadzi się w specjalnych pojemnikach jednorazowego użycia, sztywnych, odpornych na przekłucie bądź przecięcie (np. igły, ostrza skalpela itp. – 18 01 01, 18 01 02)
 
Magazynowanie odpadów
Odpady medyczne o kodzie 18 01 02* przechowuje się w temperaturze do 10 ˚C  nie dłużej niż 72 godziny.
Odpady medyczne o kodach 18 01 01, 18 01 03*, 18 01 04, 18 01 06*, 18 01 08* i 18 01 10* przechowuje się w temperaturze do 10 ˚C nie dłużej niż 30 dni.

A. Dokumentacja potwierdzająca unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych
Regulacje prawne: Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 stycznia 2014 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych (Dz.U., 2014, poz. 107.)

Ważne:
Rozporządzenie to ujednolica dokument potwierdzający unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych oraz podaje jego wzór.
Dokument ten:
  • Może być wydawany w postaci papierowej lub elektronicznej.
  • Jest zestawieniem zawierającym informacje dotyczące rodzaju i masy zakaźnych odpadów medycznych, które zostały przekazane w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego.
  • Jest przekazywany wytwórcy odpadów oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska nie później niż po upływie 14 dni od końca miesiąca kalendarzowego, którego dokument dotyczy. Oznacza to, że np. do 14. dnia października wytwórca odpadów medycznych powinien otrzymać (od firmy zajmującej się ich utylizacją) dokument potwierdzający ich unieszkodliwienie, zawierający zestawienie odpadów przekazanych we wrześniu.
Ryc. 1. Wzór dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie odpadów medycznych.
 
 
Odzież medyczna
Odzież medyczną  należy zakładać na bieliznę. Zdejmujemy Odzież wierzchnią, w której przychodzi się do pracy, powinno się zdjąć i założyć odzież medyczną. W skład takiej odzieży powinny wchodzić: bluza  i spodnie lub spódnica, fartuch, obuwie medyczne.
 
Ważne:
  • W gabinecie powinno być wydzielone osobne miejsce na przechowywanie odzieży wierzchniej personelu i inne na odzież medyczną.
  • Ze względu na skażenie aerozolem oraz możliwość zanieczyszczenia odzieży śliną, krwią lub inną wydzieliną odzież powinna być odpowiednio dezynfekowana.
  • Pracownik nie powinien zabierać ze sobą do domu skażonej odzieży medycznej.
  • Specjalne pranie z zastosowaniem dezynfekcji chemicznej powinna wykonywać odpowiednia pralnia na zlecenie właściciela gabinetu lub też można zastosować czynnik termiczny (90 °C) w pralce, która jest na wyposażeniu gabinetu. W takim urządzeniu pierzemy wówczas tylko rzeczy związane z gabinetem.
Moch III
 
 
Marta Moch
mgr biologii, dypl. hig. stom.

Artykuł ukazał się w nr. 5/2015 MS

Zdjęcia: Fotolia.com