SKANOWANIE WEWNĄTRZUSTNE – SIEDMIOMILOWY KROK NAPRZÓD W OBRAZOWANIU STANU UZĘBIENIA

SKANOWANIE WEWNĄTRZUSTNE – SIEDMIOMILOWY KROK NAPRZÓD W OBRAZOWANIU STANU UZĘBIENIA

W ciągu kilku ostatnich lat stomatologia i ortodoncja stawia na intensywny, dynamiczny rozwój poprzez wprowadzenie nowych, innowacyjnych metod leczenia z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych. Należą do nich m.in. skanery wewnątrzustne, które w bardzo precyzyjny i szybki sposób pozwalają uzyskać cyfrowy obraz uzębienia pacjenta, co stanowi wstęp do dalszych procedur związanych z leczeniem. Jakie trendy obserwują współcześni lekarze dentyści i ortodonci? Co oferuje pacjentom cyfrowa stomatologia? Tematy te zostały poruszone podczas spotkań „Stomatologia cyfrowa – stomatologia jutra” organizowanych przez Align Technology we współpracy z Kliniką Estetycznej Ortodoncji i Implantologii SOLDENT.
 
Jednym z trendów w leczeniu stomatologicznym czy ortodontycznym jest nastawienie na spersonalizowane i zaawansowane technologicznie rozwiązania. Zaliczają się do nich m.in. cyfrowe projektowanie uśmiechu (Digital Smile Design - DSD), leczenie przezroczystymi nakładkami, skanowanie wewnątrzustne czy rozwiązania ułatwiające zdalne monitorowanie przebiegu leczenia. W stomatologii estetycznej coraz popularniejsze staje się z kolei leczenie minimalnie inwazyjne (np. bonding), które pozwala osiągnąć naturalny i piękny uśmiech. Trendy te odpowiadają na potrzeby i oczekiwania współczesnych pacjentów, którzy po usługach stomatologicznych spodziewają się coraz większego komfortu, szybkości i przewidywalnych efektów.
 
– Coraz większe zainteresowanie stomatologią estetyczną i ortodoncją wynika głównie z chęci poprawy wyglądu, zyskania większej pewności siebie czy wzrostu świadomości w zakresie zdrowia jamy ustnej i zębów. Z moich doświadczeń wynika, że pacjentów można podzielić na dwie grupy: pierwszą z nich są osoby, które chcą zmienić ustawienie swoich zębów – aby to osiągnąć, podejmuje się leczenie ortodontyczne. Drugą grupą są osoby niezadowolone z kształtu i koloru zębów – wówczas tacy pacjenci kwalifikują się do leczenia protetycznego. Pacjenci bardzo sobie cenią rozwiązania estetyczne, które w dyskretny sposób mogą poprawić wygląd ich uśmiechu. Jednocześnie sporym zainteresowaniem branży dentystycznej cieszą się metody leczenia, w których wykorzystuje się rozwiązania hi-tech, takie jak symulacja planu leczenia, technologie CAD/CAM stosowane w cyfrowym projektowaniu uśmiechu czy aplikacje ułatwiające kontakt z lekarzem i monitorowanie postępów – mówi lek. dent. Katarzyna Łoza-Sołtyk, lekarz stomatolog zajmująca się nowoczesną ortodoncją, klinika SOLDENT w Warszawie.
 
Wykorzystywanie nowoczesnych systemów nakładkowych jako alternatywy dla tradycyjnych aparatów stałych to coraz silniejszy trend we współczesnej ortodoncji. Dobrym przykładem tego typu rozwiązania są nakładki Invisalign, których skuteczność wynika z zastosowania nowoczesnych technologii, jakie za nimi stoją, oraz zastrzeżonego materiału SmartTrack, z którego zostały wykonane. Pacjenci mogą również liczyć na indywidualną opiekę wykwalifikowanego lekarza na każdym etapie leczenia. Przed jego rozpoczęciem najczęściej stosuje się diagnostykę z wykorzystaniem skanera wewnątrzustnego 3D (np. iTero Element). Ta nowoczesna technologia jest siedmiomilowym krokiem naprzód w obrazowaniu stanu uzębienia, planowania leczenia ortodontycznego czy protetycznego, symulacji jego przewidywanych efektów oraz monitorowania postępu leczenia. Pobrane skany uzębienia są dla lekarza podstawą do zaplanowania całego przebiegu leczenia oraz wspomnianej wizualizacji jego efektów.
 
– Korekta wad zgryzu za pomocą przezroczystych nakładek to jedna z bardziej hi-techowych metod leczenia ortodontycznego. W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów przezroczyste nakładki można zdjąć w razie potrzeby, co ułatwia spożywanie niektórych pokarmów, które w przypadku leczenia tradycyjnego nie są zalecane. Pozwala to również utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej. Leczenie alignerami najczęściej zaczyna się od wykonania skanów obrazujących stan zgryzu pacjenta za pomocą skanera wewnątrzustnego. Umożliwia to lekarzowi dokonanie przeglądu jamy ustnej oraz dokładne zaplanowanie leczenia ortodontycznego. Dzięki temu można zrezygnować z tradycyjnej i niezbyt komfortowej procedury pobierania wycisków stomatologicznych, zastępując je skanami cyfrowymi. Podczas skanowania skanerem iTero lekarze korzystają również z symulatora wyników leczenia, dzięki któremu mogą pokazać pacjentowi wizualizację nowego uśmiechu. Następnie pacjent może podjąć decyzję odnośnie dalszego leczenia ortodontycznego. Jak pokazują badania, średnio 60 proc. pacjentów decyduje się na nie po obejrzeniu symulacji wyników. Metoda ta pomaga zatem motywować pacjentów i prowadzić dalsze rozmowy o kształcie i stanie ich uzębienia – komentuje lek. dent. Katarzyna Łoza-Sołtyk.


Źródło: informacja prasowa