Wykorzystanie ludzkich zębów do celów zdobniczych jest udokumentowane archeologicznie. Udało się to badaczom pracującym pod kierunkiem dr Scotta Haddowa z Uniwersytetu w Kopenhadze. To nie jedyne przykłady osobliwej biżuterii. Posiadaczem naszyjnika z ludzkich zębów był Zamoyski, a i dziś spotyka się artystów zajmujących się wytwarzaniem ozdób z zębów.
Badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze w artykule opublikowanym w Journal of Archaeological Science przedstawili wyniki unikalnego odkrycia – pochodzące z neolitu w prastarym mieście Çatalhöyük (Centralna Anatolia, Turcja, 7100-6000 p.n.e.), zęby zmodyfikowane do użytku jako zawieszki. Dowody na biżuterię z ludzkich zębów pochodzą z okresu europejskiego paleolitu górnego, a sporadycznie z kolejnych okresów mezolitu, neolitu i chalkolitu.
*Zdjęcie pochodzi z https://www.sciencedirect.com
Biżuterię zrobioną z ludzkich zębów znaleźć można wśród eksponatów kolekcji Zamoyskiego na zamku w Kórniku. Jest to naszyjnik z 90 ludzkich zębów poprzedzielanych 3–4 białymi lub różowymi koralikami wykonanymi z muszli. Nawleczone są one na sznur z włókien roślinnych. Naszyjnik najprawdopodobniej pochodzi z Nowej Irlandii, wyspy Archipelagu Bismarcka.
*Zdjęcie pochodzi z https://hrabiatytus.pl/
Lucie Majerus to autorka projektu „Human Ivory", który polega na zbieraniu własnego „materiału" i tworzeniu z niego biżuterii. Artystka przekształca zęby w „perły". Poprzez ten projekt chce przekręcić niejako perspektywę postrzegania cennych materiałów oraz ponownie rozważyć to, co jest w dzisiejszym świecie cenne. Ząb może być zebrany, gdy naturalnie wypada lub gdy usuwany jest ze względów medycznych. Chodzi o to, aby przekształcić chwilę straty w bardziej pozytywne doświadczenie. Ludzie mogą wysyłać Lucie Majerus swoje zęby, a ona przygotuje dla nich ich własną, osobistą biżuterię.
*Zdjęcie pochodzi z https://kultura.onet.pl