Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego postanowili sprawdzić, czy są w stanie wyczytać najważniejsze wydarzenia z życia człowieka na podstawie badań ich zębów. W eksperymencie wzięło udział 15 pacjentów. Wyniki badań przedstawione zostały w „Scientific Reports”.
Według naukowców z Uniwersytetu w Nowym Yorku z zębów człowieka można wyczytać wiele informacji dotyczących jego życia, w tym m.in. przebyte choroby, urodzenie dzieci, a nawet pobyt w więzieniu. Dokonali tego na podstawie analizy budowy cementu zęba. To tkanka znajdująca się wokół korzeni zębów. Cement w przeciwieństwie do zębów, które od pewnego momentu nie rosną, regularnie wytwarza nowe warstwy. Przez to też badacze porównali go do słojów drewna. Warstwy te umożliwiają określenie wystąpienia życiowych wydarzeń.
Badacze przeanalizowali budowę i skład 47 zębów 15 chętnych osób w wieku od 25 do 69 lat. Podczas analizy jednego z pierścieni cementu stwierdzili, że 18-letni pacjent zmienił miejsce zamieszkania ze wsi na miasto, a u kolejnego z badanych analiza wykazała pobyt w zakładzie kranym. Charakterystyczne pierścienie cementu pojawiały się u kobiet w okresie ciąży i menopauzy.
– Nasze wyniki jasno pokazują, że ząb nie jest statycznym i martwym elementem szkieletu. Ciągle się dostosowuje i reaguje na procesy fizjologiczne. Podobnie, jak na słoje drzew, możemy spojrzeć na „słoje zębów” – stale rosnące warstwy tkanki na powierzchni ich korzeni. Pierścienie te są wiernym archiwum osobistych doświadczeń fizjologicznych i stresorów, od ciąży i chorób, po wyrok w więzieniu i menopauzę, które pozostawiają wyraźny, trwały ślad – mówi Paola Cerrito, główna autorka badań.
Naukowcy zaznaczają jednocześnie, że badania bardziej niż odkrycie, stanowią pewnego rodzaju ciekawostkę. Eksperci muszą bowiem znać historię człowieka, aby przypisać daną sytuację do zmian w zębach. Same zmiany w pierścieniach nie zdradzają, bowiem tajemnicy związanej z konkretnym wydarzeniem w życiu pacjenta.
Źródło: https://www.wp.pl, https://dentonet.pl