MS 2022; 7/8: 29.
Hybrydowa protetyka implantologicznaDigital Dentistry
Skanowanie wewnątrzustne, skanowanie modeli czy wycisków, rozpoznawanie barw, odcieni czy przezierności, CAD/CAM, druk 3D, technologie druku SLA, SLM, DLP, TFT, OLED, formowanie elementów metalowych metodą wydruku za pomocą spieku laserowego czy po prostu precyzyjnej obróbki wieloosiowymi urządzeniami do frezowania CNC, akwizycja danych czy kompatybilność formatów i oprogramowania to wyzwania stawiane przed współczesną stomatologią. Z drugiej strony po wprowadzeniu zaawansowanych rozwiązań z zakresu DIGITAL DENTISTRY osiągamy olbrzymie korzyści w postaci skrócenia czasu pracy, zwiększenia precyzji o kilka poziomów czy wreszcie łatwości komunikacji z pacjentem.
Modułowy program dostosowany do potrzeb
W zależności od rodzaju praktyki stomatologia cyfrowa może opierać się na skanowaniu wewnątrzustnym, realizowanym za pomocą skanerów, w tym przeznaczonych do szybkiej akwizycji (czas skanowania poniżej 30 sekund dla pojedynczego łuku zębowego), i przesyłaniu danych w celu projektowania w technologii cyfrowej (zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami cyfrowej pracy – informacje tel. 507 000 450). Następnym krokiem jest druk cyfrowy 3D i moduł projektowania prac za pomocą oprogramowania CAD. W naszym przypadku stosujemy zarówno łatwe i przyjazne oprogramowania DentalCAD firmy INTEWARE, oparte na intuicyjnym interfejsie, przyjaznym lekarzowi, jak i bardziej zaawansowane moduły zawarte w pakietach oprogramowania CAD i CAM. Do wydruku stosujemy drukarki oparte na technologiach SLA i DLP, ale w przypadku małych gabinetów nie wykluczamy stosowania tańszych technologii wydruku TFT czy OLED. Istotne jest, aby stosowane materiały posiadały atesty dopuszczone do użytkowania w UE. W przypadku rozwiązań kompleksowych do stosowania w gabinetach o większych potrzebach i możliwościach, wyposażonych przykładowo w tomografię CBCT, nasz projekt zakłada stosowanie technologii hybrydowych opartych na połączeniu druku, w tym druku SLM, elementów metalowych z innymi technologiami, w tym druku SLA, DLP czy frezowania.
Prace cyrkonowe przykręcane pełnokonturowe pełen łuk oparte na zindywidualizowanych łącznikach typu multiunit
Prace cyrkonowe przykręcane pełnokonturowe pełen łuk oparte na zindywidualizowanych łącznikach typu multiunit
Dla najbardziej zaawansowanych sugerujemy zastosowanie najnowszych technologii, umożliwiających wykonywanie powtarzalnych prac pełnokonturowych opartych na indywidualnych elementach typu multiunit. Jest to ogromna oszczędność czasu i jakość elementów protetycznych na niespotykanymdotychczas poziomie, możliwa do uzyskania dzięki najnowszym materiałom zintegrowanym z technologiami cyfrowymi.
Projektowanie i prezentacja rezultatów dla odbiorców (pacjentów)
W celu ułatwienia prezentacji rezultatów pacjentom stosujemy technologie CYFROWEGO PROJEKTOWANIA UŚMIECHU, oparte na skanowaniu twarzy i wirtualnej prezentacji projektowanych i wykonywanych elementów protetycznych. Ważnym elementem jest możliwość tworzenia obrazów hybrydowych poprzez akwizycję danych optycznych za pomocą mikroskopu 3D z funkcją cyfrowej rekonstrukcji ZUMAX seria OMS 3200 D.
Dyrektywy europejskie dotyczące produkcji elementów protetycznych
Należy również pamiętać o tym, że produkcja elementów indywidualnych podlega rygorom nałożonym przez Dyrektywy Unii Europejskiej, dotyczące wyrobów medycznych MDR. W związku z tym warto zadbać, nawet w przypadku wykonywania pojedynczych wydruków czy prac, o zachowanie wymagań związanych chociażby z oznaczeniem produktów, np. poprzez oznaczenie kodem kreskowym umożliwiającym skanowanie i przetwarzania pełnej informacji o pacjencie.
Artykuł opisuje innowacyjną modułową linię technologiczną powstałą na skutek współpracy naukowej pomiędzy Katedrą Informatyki Stosowanej Politechniki Krakowskiej a Centrum Badawczo-Rozwojowym DentalHolding Sp. z o.o. w ramach projektu „Modułowy, zintegrowany system do wielowymiarowego i wieloprzestrzennego projektowania wstecznego z hybrydową indywidualnie dopasowaną linia technologiczną do produkcji elementów w metodach przyrostowych”. Celem było opracowanie elastycznego rozwiązania dopasowanego do środowiska zarówno małych gabinetów, jak i większych jednostek, chcących w łatwy sposób wejść w technologie cyfrowe.
m