IV Ogólnopolska Konferencja Matek Dentystek

IV Ogólnopolska Konferencja Matek Dentystek
Opublikowano dnia : 04.11.2024

IV Ogólnopolska Konferencja Matek Dentystek, Gdańsk 2024

            W dniach 04-05.10.2024 roku w Hotelu Novotel Marina w Gdańsku odbyła się po raz czwarty Ogólnopolska Konferencja Matek Dentystek. Dla uczestniczek wydarzenia przygotowano 8 wykładów, 10 bloków szkoleniowych oraz charytatywne spotkanie integracyjne. Podczas konferencji stworzono warunki do zgłębiania wiedzy i umiejętności praktycznych oraz można było skorzystać z ofert wystawców, którzy wspierali nas w organizacji wydarzenia. W konferencji brało udział 260 lekarek z całej Polski.

   

            Już tradycyjnie konferencję otworzyła i powitała gości lek. dent. Anna Mahlik-Zielińska. Pierwszy wykład (po raz czwarty!!!) przeprowadziła lek. dent. Olga Iluk, specjalista periodontologii – „Moda na wędzidełko”, podsumowując najważniejsze fakty i mity na temat konieczności leczenia neurologopedycznego i chirurgicznego skróconego wędzidełka języka.
            Następnie lek. dent. Natalia Stachera podczas wykładu „ABB Align Bleach Bond – przewidywalny protokół w minimalnie inwazyjnej stomatologii estetycznej” omówiła zasady projektowania uśmiechu, ortodoncji nakładkowej oraz wybielania przed leczeniem z zastosowaniem wysoko estetycznych odbudów kompozytowych.
            Po przerwie obiadowej rozpoczął się blok chirurgicznych wykładów, który otworzył dr. n. med. Łukasz Zadrożny – „Planowanie cyfrowe w implantologii i implantoprotetyce”. Doktor szczegółowo przedstawił zasady planowania leczenia implantologicznego i protetyki na implantach, pozycjonowania wszczepów, pracy z szablonami, obciążenia natychmiastowego oraz pracy z tkankami miękkimi.
            Kolejny wykład chirurgiczny przedstawiła dr n. med. Paulina Adamska, specjalista chirurgii stomatologicznej – „Trudności w chirurgii stomatologicznej”. Wykład poruszał kwestie związane z kwalifikacją pacjentów do zabiegów chirurgicznych, diagnostyką obrazową oraz najczęstszymi powikłaniami i metodami ich leczenia.
            Jednocześnie odbywało się sześć bloków warsztatowych – z zakresu stomatologii estetycznej, endodoncji oraz medycyny estetycznej.

                           
Dwie tury warsztatów „Co nowego w resto? – najnowsze protokoły skutecznej i efektownej odbudowy kompozytowej?” przeprowadził dr n. med. Maciej Mikołajczyk wraz z firmą Kerr Dental Polska i Garrison Dental. Podczas warsztatów omówiono techniki pracy nowoczesnymi kompozytami, a także jak wykorzystać odbudowy kompozytowe w protetycznych planach leczenia, wykonać idealną preparację oraz odbudowę kompozytową.
            Dwie tury szkolenia z techniki flow injection prowadził lek. dent. Daniel Nowakowski z firmą GC. Doktor podczas warsztatów omówił zasady kwalifikacji pacjentów do techniki iniekcyjnej, standardy pracy w protokole cyfrowym i analogowym, możliwości zastosowania flow injection zarówno w odcinku przednim (licówki kompozytowe), jak i w odcinku bocznym (odbudowa starcia patologicznego).

 
            Szkolenie „Powtórne leczenie kanałowe – fakty i mity” przeprowadziła dr n. med. Marzenia Biegańska-Rak. Doktor omówiła wskazania i przeciwwskazania do powtórnego leczenia kanałowego, techniki leczenia oraz pracy z narzędziami ręcznymi i maszynowymi.
            Odbył się również wykład lek. dent. Moniki Goroszewskiej „Jak zadbać o pacjenta i zwiększyć jego zadowolenie z leczenia? Medycyna estetyczna jako dopełnienie codziennej praktyki stomatologicznej” jako wstęp do sobotniego bloku szkoleniowego.

            Oprócz rozwoju zawodowego, jak co roku założyłyśmy cel charytatywny. Była to zbiórka na Noemi, która zmaga się z chorobą nowotworową (https://www.siepomaga.pl/noemi-drajer). Całkowity dochód z piątkowego spotkania integracyjnego w Carnival Club Sopot został przeznaczony na leczenie Noemi.
            Następny dzień rozpoczął się wykładem lek. dent. Mariusza Bołzana, specjalisty periodontologii – „Wykorzystanie tkanek pacjenta z kobiecą delikatnością”. Doktor przedstawił protokoły leczenia dotyczące zastosowania technik autogennych w leczeniu regeneracyjnym obejmujących tkanki miękkie, ozębną i tkankę kostną.
            Drugie wystąpienie należało do dr n. med. Marzeny Biegańskiej-Rak, która zaprezentowała temat „Endodoncja wspomagana laserem LAE”. Doktor omówiła możliwości zastosowania lasera zabiegowego w endodoncji, kwalifikacji do leczenia z wykorzystaniem lasera oraz odległych wyników terapeutycznych.
            Kolejny wykład należał do dr n. med. Teresy Szupiany-Janeczek, specjalisty stomatologii zachowawczej z endodoncją – „Holistycznie! Kompleksowo! Ekspresowo! Czyli jak patrzeć na pacjenta i planować leczenie żeby się mniej stresować”, gdzie doktor Szupiany-Janeczek omówiła rolę planowania w leczeniu pacjentów, współpracę ortodontyczno-protetyczną w leczeniu zespołowym w dużych rekonstrukcjach protetycznych.
            Blok wykładowy kończył wykład lek. dent. Pauliny Drętkiewicz-Kutelli oraz mgr Małgorzaty Kaczmarek – „Moda na sukces”, podczas którego zostały omówione problemy wypalenia zawodowego w środowisku lekarzy dentystów.
            Jednocześnie odbywały się cztery bloki szkoleniowe – z zakresu stomatologii estetycznej, protetyki oraz medycyny estetycznej.
            Dr hab. n. med. Iwona Tomaszewska przygotowała z firmą Vovo warsztat „Minimalnie inwazyjne postępowanie ze zniszczonymi zębami leczonymi kanałowo – wkłady z włókna szklanego”, podczas którego przedstawione zostały zasady kwalifikacji zębów po leczeniu kanałowym z zastosowaniem włókna szklanego, preparacji, cementowania oraz odbudowy zęba.
            Kolejne szkolenie oprowadził team lek. dent. Natalia Stachera i dr n. med. Teresa Szupiany-Janeczek we współpracy z firmą Micerdent – „Biomimetyczna odbudowa anatomiczna techniką master – tak jak chciała natura”, podczas którego omówione zostały problemy opalescencji, zasady pracy z indeksem silikonowym, wykonania estetycznych odbudów oraz wykończenia wypełnień. Warto podkreślić, iż całkowity dochód ze szkolenia został przekazany na leczenie Noemi.
            Doktor Mikołajczyk przeprowadził po raz trzeci warsztat „Co nowego w resto?”. Natomiast lek. dent. Monika Goroszewska przeprowadziła całodniowe szkolenie z medycyny estetycznej, gdzie uczestniczki warsztatów wykonywały zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego u pacjentek.

        
           Nasze wydarzenie mogło się odbyć dzięki wsparciu partnerów. Serdecznie dziękujemy firmom: Antoine, Fillmed, GC, ID Dental, Kerr Dental Polska, Micerdent, MIP Pharma, Osstem, Voco oraz Eme’s books Księgarnia Internetowa.
            Dziękujemy studentkom ze Studenckiego Koła Naukowego Chirurgii Stomatologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które zajęły się rejestracją gości.
            Konferencja po raz kolejny okazała się ogromnym sukcesem i spotkała się z pozytywnym odbiorem. Uczestniczki miały możliwość rozwoju zawodowego, oderwania się od codziennej rutyny oraz nawiązania nowych znajomości i wymiany doświadczeń.
            Organizatorkami wydarzenia były Agnieszka Gwiazdowska, Małgorzata Krasucka, Anna Mahlik-Zielińska, Dominika Ossowska i Paulina Adamska.