Zapraszamy do wydania listopadowego

Zapraszamy do wydania listopadowego
Opublikowano dnia : 13.11.2024

.
Zapraszamy do wydania listopadowego (nr 11/2024) Magazynu Stomatologicznego
W temacie miesiąca  Modeling twarzy w gabinecie stomatologicznym, omawiamy m.in.

„Zastosowanie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego w estetycznej rehabilitacji czerwieni wargowej u pacjentów rozszczepowych”

Streszczenie:

Bardzo dobre efekty zabiegów z zastosowaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego u pacjentów po rozszczepach wargi sugerują, że zastosowanie tych preparatów może w istotny sposób zmienić estetykę i komfort życia pacjentów rozszczepowych. Mała inwazyjność zabiegu i możliwość wykonania go w gabinecie stomatologicznym może wpłynąć na popyt na ten rodzaj zabiegów wśród potrzebujących pacjentów. Zasięg i struktura blizny mają istotne znaczenie dla wyboru techniki zabiegowej (mikroigła, igła lub kaniula) i preparatu. Odstęp pomiędzy mikronakłuwaniem blizny i konturowaniem wargi ma istotne znaczenie dla powodzenia zabiegu. Optymalny wynik można osiągnąć, gdy czas między regeneracją obszaru blizny a konturowaniem wynosi ok. 3 miesięcy. Ogólnie rzecz ujmując, połączenie zabiegów medycyny estetycznej z zabiegami stomatologicznymi stwarza nowe, bardzo obiecujące możliwości leczenia i rehabilitacji pacjentów stomatologicznych.
 

„Toksyna botulinowa.  Część 2. Aspekty prawne”

Streszczenie

Toksyna botulinowa ze względu na swoje właściwości znalazła zastosowanie jako lek. Każdemu z leków przypisany jest numer decyzji dopuszczającej jej na rynek. Pozwolenie do obrotu farmaceutyku wydawane jest przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Numer decyzji jest indywidulany dla leku. Lek występujący w różnych jednostkach na fiolkę może mieć przypisane 2 lub nawet 3 numery decyzji, konkretnie dla danej dawki leku.

W części stomatologii praktycznej, możecie Państwo przeczytać

„Niechirurgiczne leczenie przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych”

Streszczenie:

leczenie przewlekłego, ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych okolicy lewych przedtrzonowców szczęki u 53-letniego mężczyzny, zakończone sukcesem. Plan leczenia, oparty na diagnostyce tomograficznej oraz badaniu klinicznym obejmował leczenie niechirurgiczne, z następowym ewentualnym zabiegiem z zakresu mikrochirurgii endodontycznej. Powtórne leczenie endodontyczne zgodne z protokołami współczesnej stomatologii, doprowadziło do całkowitego wygojenia się zmian zapalnych, a prawidłowa odbudowa zębów odegrała znaczącą rolę w ich utrzymaniu.

 „Augmentacja boczna wąskich wyrostków zębodołowych z zastosowaniem dwufazowego siarczanu wapnia – opis 3 przypadków. Część 2”

Streszczenie:

W chwili obecnej stosuje się ogromne spektrum metod służących poprawie kształtu i objętości wyrostków, jednakże żadna z nich nie zapewnia stuprocentowej przewidywalności i powtarzalności. Rozmaite zabiegi augmentacyjne mogą znacznie obciążać pacjenta i stanowić przyczynę niepowodzeń lub powikłań. Ponadto inwazyjność niektórych metod rekonstrukcyjnych może zniechęcać do ich przeprowadzenia zarówno operowanych jak i operatorów. W dobie minimalizowania ingerencji chirurgii w organizm człowieka, poszukuje się takich właśnie technik i materiałów, które mogłyby sprostać oczekiwaniom pacjentów i lekarzy w tym aspekcie, a jednocześnie zapewnić jak największą efektywność kliniczną. Dlatego autorzy chcieliby zaprezentować 3 przypadki zastosowania cementu regeneracyjnego z dwufazowym siarczanem wapnia i hydroksyapatytem w odtwarzaniu deficytów kostnych w szczęce i żuchwie.

„Technika Injection Flow: innowacyjne i minimalnie inwazyjne  narzędzie”

Cytat:

„Podczas gdy etap planowania, w tym tworzenie wax-up’u, może być realizowany w sposób
tradycyjny lub cyfrowy, a poszczególne etapy pracy mogą się różnić w zależności od
indywidualnych preferencji i sposobu postępowania, dwa materiały są niezbędne do
wdrożenia techniki Flow Injection: przezroczysty silikon i płynny kompozyt. Silikon jest
używany do wykonania indeksu i przeniesienia planowanego kształtu odbudów z wax-up’u do
jamy ustnej pacjenta. Przezroczystość jest konieczna, by zapewnić prawidłową polimeryzację
płynnego materiału kompozytowego, co jest ważnym warunkiem uzyskania zadowalających
rezultatów. Płynny kompozyt jest wstrzykiwany do indeksu silikonowego”.

CYKL DLA SPECJALIZANTA, STAŻYSTY I STUDENTA

„Wybielanie przebarwionych zębów bezmiazgowych. Nietypowe przypadki i powikłania

SPECJALISTA RADZI „Pozyskiwanie koncentratu fibryny bogatopłytkowej”

Ostatnio usłyszałam na wykładzie o koncentracie fibryny bogatopłytkowej A-PRF, który ma znacznie przyspieszać gojenie tkanek po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Jak można go pozyskać? Czy do pozyskania koncentratu jest potrzebne jakieś specjalne urządzenie