Święta w gabinecie stomatologicznym

Święta w gabinecie stomatologicznym
Opublikowano dnia : 09.12.2024

Świeta w gabinecie stomatologicznym




Magazyn Stomatologiczny: Czy stwarzanie świątecznej atmosfery w takim miejscu, jakim jest gabinet stomatologiczny, jest potrzebne?
Tomasz Nałęcz
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym pielęgnujemy rodzinne tradycje poprzez spotkania z najbliższymi. W naszych domach  pojawiają się wtedy oczywiście choinki, ozdoby świąteczne, a domy wypełnia zapach pieczonego ciasta. Warto zadbać o to, by również w klinice stomatologicznej zagościł duch świąt, który oddziałuje na pacjentów i  personel. Odpowiedni wystrój, przyjemny zapach oraz świąteczna muzyka mogą zmniejszyć stres wśród pacjentów, który tak często pojawia się podczas wizyty u dentysty. Jednocześnie piosenki, przywołujące świąteczne wspomnienia mogą mieć wpływ na nastrój personelu, przyczyniając się do lepszej atmosfery w gabinecie i ułatwiając komunikację pomiędzy pacjentem oraz lekarzem. Myślę też, że troska o detale, może pokazać pacjentom, że zespół gabinetu dba o ich komfort i dobre samopoczucie. Te wszystkie elementy mogą wyzwolić w nich pozytywne skojarzenia i być może sprawić, że zapamiętają oni wizytę w gabinecie na długo.



Magazyn Stomatologiczny: W jakich obszarach gabinetu to się sprawdzi? Czy tylko w poczekalni, czy również w samym gabinecie zabiegowym?
Tomasz Nałęcz
Świąteczny wystrój może być wprowadzony w różnych częściach kliniki stomatologicznej. Warto dostosować dekoracje do specyfiki każdego z miejsc: np. poczekalnia to idealne miejsce na świąteczne dekoracje. Można tu umieścić choinkę, girlandy, światełka, poduszki i koce w świątecznych kolorach, co doda ciepła i komfortu. To również przestrzeń, w której warto włączyć świąteczną muzykę. Delikatne zapachy, takie jak cynamon czy wanilia, mogą być wprowadzone za pomocą dyfuzorów zapachowych, tworząc przyjemną atmosferę. Pacjenci spędzają w poczekalni czas przed wizytą, więc taka aura może pomóc im się zrelaksować. Warto pomyśleć o ekspozycji świątecznych ozdób na ladzie recepcyjnej. W tym miejscu, idealnie sprawdzą się małe dekoracje, czy świece zapachowe, które dodadzą uroku i ciepła. W kąciku kawowym na pacjentów czekać mogą świąteczne kubki czy ozdobne miski z ciasteczkami, które podkreślą grudniowy klimat. Jeżeli chodzi o gabinet zabiegowy, to wybieramy tylko subtelne akcenty, takie jak naklejki na oknach, kokardki na drzwiach wejściowych od strony korytarza lub delikatne światełka – czyli nie wybieramy niczego, co mogłoby utrudniać utrzymanie sterylności. Innym pomysłem może być cicha, instrumentalna muzyka świąteczna w tle, która stworzy relaksującej atmosferę, ale bez rozpraszania uwagi lekarza i asystentki. Pamiętajmy też, że gabinety zabiegowe to miejsca, które są poddawane częstej dezynfekcji powierzchni i nie należy umieszczać tam ozdób.


 
Magazyn Stomatologiczny: Mam wrażenie, że z każdym rokiem celebrację Świąt Bożego Narodzenia rozpoczynamy coraz szybciej. Czy istnieje odpowiednia pora, aby zacząć wprowadzać świąteczne akcenty do aranżacji gabinetu i je z gabinetu usuwać? A może wkomponować je w noworoczne akcenty i jak najdłużej cieszyć się świąteczną atmosferą?
Tomasz Nałęcz
Osobiście uważam, że początek grudnia to dobry moment, aby zacząć wprowadzać świąteczne akcenty. W naszych klinikach właśnie na przełomie listopada i grudnia wymieniamy jesienne bukiety, wrzosy i kolorowe dynie na pachnącą jodłę i korzenne ciasteczka do kawy. A jeżeli nie sam początek miesiąca, to 6 grudnia wydaje się już na pewno idealnym terminem - w Polsce Mikołajki są popularnym i uwielbianym dniem, więc warto być gotowym na ich celebrację.  A kiedy się z nimi pożegnać? My robimy to zazwyczaj w pierwszym tygodniu stycznia, mam wrażenie, że jest to "naturalny" moment zakończenia świątecznego okresu. Dla innych może to być Święto Trzech Króli i po tym terminie już na pewno powinniśmy schować świąteczne ornamenty i przybrania – rozpoczynając z Nowym Rokiem nowy etap (też aranżacji).



Magazyn Stomatologiczny: Z jakich elementów powinna się składać idealna aranżacja świąteczna w gabinecie stomatologicznym, aby nie zakłócała pracy lekarza i asysty, a jednocześnie wprowadzała pacjenta w świąteczny nastrój?
Tomasz Nałęcz
Idealna aranżacja świąteczna w gabinecie stomatologicznym powinna być subtelna, funkcjonalna i estetyczna. Dekoracje powinny być niewielkie, aby nie przeszkadzać w codziennej pracy i sprzątaniu, ale za to dobrze jeśli byłyby efektowne czyli wprowadzały pacjentów i zespół w magię świąt.  Mogą to być oczywiście małe choinki, girlandy czy światełka ledowe. Można użyć też dekoracji ściennych – plakatów, obrazów lub naklejek z motywami świątecznymi. Są one łatwe do zamontowania i nie zajmują miejsca na podłodze czy meblach. Wprowadzenie czy zamiana istniejących tekstyliów, w które na co dzień wyposażona jest np. poczekalnia (czyli poduszki i zasłony) na te w świątecznych kolorach i wzorach również jest dobrym pomysłem. Dekorując recepcyjną ladę lub parapety śmiało możemy użyć naturalnych elementów jak gałązki świerku, szyszki czy suszone pomarańcze, które dodatkowo wprowadzą świąteczny zapach. A żeby zapach był intensywniejszy rozpalić możemy waniliowe, piernikowe czy cynamonowe świeczki lub zainwestować w dyfuzory z olejkami.  Wspomniana już muzyka w tle – najlepiej instrumentalna fantastycznie wprowadza w świąteczny nastój, bez zakłócania pracy zespołu. Jeżeli w klinice mamy kącik dla dzieci, można wyposażyć go w świąteczne kolorowanki i książeczki, które umilą czas najmłodszym pacjentom. Tak naprawdę niezależnie od pomysłu należy upewnić się, że wszystkie dekoracje są bezpieczne i nie przeszkadzają w codziennych obowiązkach.



Magazyn Stomatologiczny: No właśnie! Dzieci! Czy uważa Pan, że w przedświątecznym czasie lekarze szczególnie powinni zadbać o stworzenie dla swoich małych pacjentów magicznej atmosfery, aby kolejne wizyty w gabinecie kojarzyły im się z przyjemnymi przeżyciami?
Tomasz Nałęcz
Zdecydowanie! Stworzenie magicznej atmosfery dla najmłodszych pacjentów w świątecznym czasie może znacząco poprawić ich doświadczenia związane z wizytą w gabinecie stomatologicznym. A to właśnie nad tymi doświadczeniami warto intensywnie pracować (tutaj apel do rodziców: korzystajcie z wizyt adaptacyjnych, nie czekajcie na pierwszą wizytę u stomatologa, aż u dziecka pojawi się ból zęba). U najmłodszych pacjentów należy budować tylko pozytywne wrażenie na temat wizyt i zabiegów stomatologicznych, aby w przyszłości uniknąć wystąpienia demonofobii czy zaniedbań. Wizyty adaptacyjne pozwalają oswoić się z gabinetem, personelem i sprzętem stomatologicznym w spokojnej atmosferze, bez konieczności przeprowadzania zabiegów, dzięki czemu u dziecka buduje się zaufanie do przyszłych wizyt, bez niepotrzebnego stresu. Takie wizyty przeprowadzane są w formie zabawy na fotelu stomatologicznym, a świąteczny czas może taką zabawę tylko wzbogacić! Nasi pedodonci nierzadko w okresie świątecznym przyjmują najmłodszych pacjentów  w formalnych uniformach medycznych, ale z rogami renifera lub czapką Mikołaja na głowie.  Świąteczne stroje i elementy wśród personelu są więc idealnym rozwiązaniem, by rozluźnić atmosferę, dzięki której dzieci poczują się bardziej komfortowo. Podczas wizyty, lekarze mogą opowiadać dzieciom krótkie świąteczne historie lub anegdoty, aby odwrócić ich uwagę od zabiegów, a po wizycie dzieci mogą otrzymać małe upominki, takie jak świąteczne naklejki, małe zabawki czy słodycze (oczywiście z umiarem, biorąc pod uwagę zdrowie zębów). Jeżeli posiadamy w klinikach wyżej wspomniany kącik dla najmłodszych to oprócz świątecznych kolorowanek i książeczek możemy zrobić np. galerię pamiątkowych zdjęć po wizycie. Aparaty typu instax są niewielką inwestycją, a dzieci uwielbiają się przebierać i pozować. Mogą tam przebrać się za dentystę lub zrobić sobie zdjęcie z asystentką stomatologiczną / recepcjonistką w świątecznym anturażu. 



Magazyn Stomatologiczny: Czy podczas wprowadzania świątecznej atmosfery do gabinetu możemy przesadzić z aranżacjami, czy wręcz przeciwnie – w tym wyjątkowym czasie wszystko jest dozwolone?
Tomasz Nałęcz
Wprowadzanie świątecznej atmosfery jest wspaniałym pomysłem, ale warto zachować umiar i znaleźć złoty środek. Ozdoby powinny być subtelne i eleganckie, aby nie przytłaczały przestrzeni. Zbyt wiele ozdób może sprawić, że gabinet będzie sprawiał wrażenie nieuporządkowanego. Warto zadbać o estetykę i wybierać dekoracje, które pasują do stylu i kolorystyki gabinetu. Spójny styl sprawi, że całość będzie wyglądała elegancko i profesjonalnie. Dekoracje nie powinny przeszkadzać w codziennej pracy lub utrudniać poruszania się po klinice, a więc muszą być "funkcjonalne". Kluczowe jest też oczywiście bezpieczeństwo - świąteczna atmosfera powinna przede wszystkim wprowadzać ciepło i radość, ale na pewno nie kosztem funkcjonalności i bezpieczeństwa pacjentów i naszego zespołu. Wnętrze kliniki to przede wszystkim higiena, umożliwiająca bezproblemowe świadczenie usług. Zbyt intensywny zapach świecy, jaskrawo mrugające lampki czy krzykliwa muzyka – to wszystko może zirytować. Jeśli jednać podjedziemy do całej sprawy z rozsądkiem, możemy osiągnąć niezwykły efekt.
Magazyn Stomatologiczny: Serdecznie dziękujemy za rozmowę, a z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Panu zdrowia, spokoju i dużo czasu spędzonego z najbliższymi.
 
Tomasz Nałęcz
Partner Zarządzający Dental Fraternity
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz University of the West of Scotland (BA Management). Posiada bogate doświadczenie bankowe i doradcze w zakresie oceny ryzyka, strukturyzacji transakcji z udziałem finansowania dłużnego i kapitałowego oraz fuzji i przejęć. Przeprowadził również wiele analiz rynkowych oraz niezależnych przeglądów firm. Ponadto posiada duże doświadczenie zarządcze. Realizował projekty dla zarządów, właścicieli, banków oraz funduszy inwestycyjnych. Swoją karierę zawodową rozpoczynał z bankowości inwestycyjnej. Następne kroki stawiał w Ernst & Young Corporate Finance jako Menedżer w Zespole Restrukturyzacji i Finansowania oraz RSQ Associates, Dyrektor Inwestycyjny odpowiedzialny za pozyskiwanie finansowania i kapitału dla projektów rozwojowych, restrukturyzację oraz interim management (kontraktowe zarządzanie restrukturyzowanymi firmami). W 2017 roku związał się z branżą stomatologii gdzie wykorzystując wcześniej zdobyte doświadczenie z sukcesem przejmuje i restrukturyzuje kliniki stomatologiczne na terenie Warszawy. Stale pogłębia wiedzę z zakresu stomatologii, uczestnicząc w licznych szkoleniach (MEMS Oboda) i konferencjach. O ile czas pozwala, pasjonuje się strzelectwem sportowym, koszykówką i podróżami.


zdjęcia: Dental Fraternity
.
poprzedni artykuł