Dnia 6 lutego br. weszła w życie dyrektywa Rady Unii Europejskiej 2013/59/EURATOM z 5 grudnia 2013 r. ustanawiająca podstawowe normy bezpieczeństwa w celu ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na działanie promieniowania jonizującego oraz uchylająca poprzednie dyrektywy z tej dziedziny. W ślad za nią jest konieczne dostosowanie polskiego prawa do zapisów dyrektywy unijnej. Niestety w dniu przygotowywania niniejszej odpowiedzi na pytanie Czytelnika projekt nowelizacji ustawy Prawo Atomowe znajdował się na etapie prac Komisji Prawniczej Rady Ministrów i nie został jeszcze poddany pod obrady Rady Ministrów. Planowane wejście w życie tej nowelizacji to druga połowa 2018 roku.
Z punktu widzenia lekarza dentysty najważniejsze zmiany w Prawie Atomowym będą dotyczyć osób, które posiadają w swoich gabinetach aparaty rentgenowskie do zdjęć wewnątrzustnych. Między innymi nie będzie już wymagane zgłoszenie do sanepidu działalności polegającej na wykonywaniu stomatologicznych zdjęć wewnątrzustnych. Również lekarze dysponujący wyłącznie aparatami do zdjęć wewnątrzustnych nie będą musieli poddawać się audytom zewnętrznym, audyt zaś wewnętrzny osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą będzie mogła przeprowadzić sama, a nie jak do tej pory powoływać trzyosobowy zespół audytorski. Dla takich gabinetów zniesiony również zostanie obowiązek zatrudnienia inspektora ochrony radiologicznej. Należy podkreślić, że nic nie zmieni się w tym zakresie dla tych lekarzy, którzy posiadają aparaty pantomograficzne i tomografy stożkowe.
Kolejne zmiany w Prawie Atomowym obejmą szkolenia z ochrony radiologicznej. Oczywiście nadal można będzie wziąć udział w szkoleniu poświęconym temu zagadnieniu i otrzymać wymagane 20 punktów szkoleniowych. Natomiast dla osób, które nie chcą uczęszczać na kursy, stworzono dodatkowe możliwości zdobywania punktów edukacyjnych. Będzie można je zbierać, uczestnicząc np. w wykładach poświęconych ochronie radiologicznej organizowanych przy okazji innych szkoleń czy konferencji. Aż dziesięć punktów edukacyjnych będzie można z kolei otrzymać za wygłoszenie wykładu dotyczącego zagadnień ochrony radiologicznej. Warto więc, aby organizatorzy kursów, szkoleń i konferencji wzięli pod uwagę te zmiany i włączali wykłady o ochronie radiologicznej do programu swoich wydarzeń edukacyjnych, aby poszerzyć możliwości zdobywania punktów edukacyjnych.
Zmiany w Prawie Atomowym wymuszą nowelizację Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Być może wreszcie zostaną w nim sprecyzowane wymagania odnośnie do opisywania stomatologicznych badań radiologicznych. Niestety prace legislacyjne nad tym rozporządzeniem mogą potrwać nawet 2-3 lata.
Postępy w nowelizacji Prawa Atomowego można śledzić korzystając z linku http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12293151/katalog/12398917#1239891 7, a zawsze warto obserwować stronę Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia http://www.kcor.gov.pl
Artykuł ukazał się w MS 5/2018
Fot. Fotolia.com
Czy to prawda, że mają ulec zmianie przepisy w dziedzinie ochrony radiologicznej dotyczące lekarzy stomatologów?
Artykuły w wolnym dostępie
- Jednostronne podniesienie zgryzu z zastosowaniem mostu cyrkonowego
- Zmodyfikowana technika ściany z tkanek miękkich (soft tissue wall technique) jako element…
- Rekonstrukcja protetyczna utraconej estetyki uśmiechu
- Odbudowa zębów przednich z wykorzystaniem innowacyjnej technologii ORMOCER®
- Rozległa torbiel zawiązkowa żuchwy