Mariusz Lipski, Ewa Marek, Włodzimierz Dura
Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
Ryc. 1. Drugi ząb trzonowy żuchwy; w dnie komory widoczne ujście kanału typu C.
Ryc. 2. Przekroje poprzeczne korzenia drugiego zęba trzonowego żuchwy z kanałem typu C wykonane na różnej wysokości (badanie CBCT): a - na wysokości komory zęba; b - na wysokości ujścia kanału; c, d - w obrębie odcinka koronowego korzenia; e, f - w obrębie odcinka środkowego; h, i - w obrębie części wierzchołkowej korzenia.
Cechą charakterystyczną systemu kanałowego typu C jest łączenie się ze sobą kanałów korzeniowych za pomocą cieśni, niekiedy na całej długości korzenia, a niekiedy jedynie na pewnym odcinku. To powoduję, że te systemy kanałowe mają bardzo zróżnicowaną morfologię, która niesie ze sobą duże trudności w całkowitym opracowaniu i wypełnieniu jamy zęba.
Ocena długości roboczej
Prawidłowe określenie długości roboczej metodą radiologiczną może nastręczać pewne trudności. Wynika to z faktu, iż w zębach z kanałem typu C dość często jego ujście znajduje się na bocznej powierzchni korzenia w pewnej odległości od jego wierzchołka. Odrębny problem to, w przypadku kilku kanałów, nakładanie się ich światła (ryc. 3) oraz znaczne różnice pomiędzy długościami (6). Dokładniejszą metodą wydaje się być endometria, jednak i w przypadku tej techniki pomiaru należy liczyć się z fałszywymi wskazaniami w związku z nietypową budową kanału (obecności cieśni, przewężeń w okolicy wierzchołka, nietypowa budowa otworu wierzchołkowego). Stąd w celu uzyskania w miarę miarodajnego pomiaru należy stosować obie metody łącznie względnie wykonać badanie CBCT, które przyda się nie tylko do oceny długości, ale też pozwoli dokładnie zapoznać się z morfologią systemu kanałowego.
Ryc. 3. Badanie CBCT - drugi ząb trzonowy żuchwy z kanałem typu C. Widoczne zlanie się korzeni w jeden monoblok, zatarty obraz dna komory i nakładanie się światła kanałów.
Opracowanie kanału
Opracowanie kanału typu C nie jest sprawa łatwą. Ponieważ często odległość pomiędzy światłem jamy zęba (kanałem) a powierzchnią zewnętrzną korzenia w obrębie wkłęsłości jest stosunkowo mała (niebezpieczeństwo perforacji), należy stosować metody, które zapewnią zachowanie pierwotnego kształtu kanału (6). W związku z tym zaleca się takie systemy maszynowe jak: SAF czy GentleFile, a nie konwencjonalne systemy rotacyjne (7). W przypadku opracowywania za pomocą narzędzi ręcznych sugeruje się oszczędną preparację rekompensowaną obfitym płukaniem (6, 7)
Płukanie kanału
Do płukania zaleca się stężone roztwory podchlorynu (np. 6-procentowego) w dość dużej objętości, by rozpuścić resztki miazgi trudne do usunięcia z kanału o tak skomplikowanej morfologii. Sugeruje się aktywację płynów, najlepiej z użyciem ultradźwięków (5, 6) lub chociaż za pomocą ćwieka gutaperkowego. To pozwala na usunięcie resztek miazgi z trudno dostępnych miejsc.
Wypełnienie
Podczas wypełnienia kanału/kanałów istnieje niebezpieczeństwo przedostania się materiału poprzez cieśnie (anastomozy) z jednej części kanału do drugiej. Jeśli będzie to termoplastyczna gutaperka lub szybkowiążący uszczelniacz, to może zdarzyć się sytuacja, iż niemożliwe stanie się wypełnienie tej drugiej części kanału/drugiego lub trzeciego kanału z powodu blokady przez materiał, który wcześniej przedostał się do niego. Dlatego, podczas wypełniania jednego z kanałów, do pozostałych (jednego lub dwóch w zależności od morfologii systemu kanałowego) należy wprowadzić najlepiej jakieś gładkie narzędzie (np. rozpychacz palcowy), by uniemożliwić wniknięcie gutaperki czy szybkowiążącego uszczelniacza w obręb nie wypełnianych w danej chwili przewodów (6). W tym miejscu należy stwierdzić, że za najskuteczniejsze metody wypełniania kanałów C kanału uważa się techniki termoplastyczne, choć akceptowalne są też i konwencjonalne metody (5, 6).
Kontrolne zdjęcie wykonane po wypełnieniu kanału typu C najczęściej bywa niezadowalające. Wynika to z faktu, iż materiał wypełniający kanały główne dość dobrze kontrastuje się na zdjęciu, ten zaś który wniknął w niewielkiej ilości w obręb cieśni kontrastuje się słabiej, co daje wrażenie niejednorodnego wypełnienia (ryc. 4) (5).
Ryc. 4. Kontrolne zdjęcie rentgenowskie wykonane po wypełnieniu kanału typu C uplastycznioną cieplnie gutaperką.
Piśmiennictwo
1. Lipski M, Marek E, Dura W. Odbudowa protetyczna zęba trzonowego z kanałem typu C. Mag Stomatol. 2020; 20 (3): 100‑102.
2. Min Y i wsp. C‑shaped canal system in mandibular second molars. Part III: The morphology of the pulp chamber floor. J Endod. 2006; 32 (12): 1155‑1159.
3. Weine FS. The C‑shaped mandibular second molar. Incidence and other considerations. Members of the Arizona Endodontic Association. J Endod. 1998; 24 (5): 372‑375.
4. Cheung GSP, Yang J, Fan B. Morphometric study of the apical anatomy of C‑shaped root canal systems in mandibular second molars. Int Endod J. 2007; 40 (4): 239‑246.
5. Bołtacz‑Rzepkowska E, Borczyk D. Kanały typu C – częstość występowania, diagnostyka, klasyfikacja i leczenie. Stomatol Współcz. 2003; 10 (5): 25‑30.
6. Bagińska J i wsp. Diagnostyka i leczenie kanałów typu C – przegląd piśmiennictwa i obserwacje własne. Czas Stomatol. 2009; 62 (8): 629‑636.
7. Solomonov M i wsp. The challenge of C‑shaped canal systems. A comparative study of the self‑adjusting file and ProTaper. J Endod. 2012; 38 (2): 209‑214.