Dentosept A Mini na problemy jamy ustnej u dzieci

Dentosept A Mini na problemy jamy ustnej u dzieci
MS 2023; 7/8: 67.

Dentosept A Mini na problemy jamy ustnej u dzieci

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna już od pierwszych dni życia dziecka. Konsekwencją braku kontroli w tej kwestii są schorzenia, które mogą pojawić się w późniejszym okresie życia i mieć wpływ na kondycję całego organizmu. Brak zębów u niemowląt nie oznacza, że maluchy nie są narażone na różnego rodzaju dolegliwości ze strony jamy ustnej. Odpowiedzią na potrzebę zadbania o prawidłową higienę jamy ustnej maluszka jest preparat Dentosept A Mini, który może być stosowany bez ograniczeń wiekowych.

Główne składniki Dentosept A Mini to:

  • pantenol i witaminy B2 i B3 – pielęgnują i przyspieszają regenerację błony śluzowej;
  • oktenidyna i cytrynian cynku – wykazują m.in. działanie antybakteryjne, pomagają zachować czystość;
  • gliceryna – tworzy ochronną warstwę na błonie śluzowej, zapewniając tym samym jej prawidłowe nawilżenie, dzięki czemu chroni błonę śluzową przed podrażnieniami i je łagodzi;
  • ksylitol – obniża pH jamy ustnej;
  • laureth 9 (polidokanol).

Dentosept A Mini jest pomocny w takich problemach ze strony jamy ustnej dzieci, jak pleśniawki, z którymi rodzice spotykają się najwcześniej, bo nawet w pierwszych dniach życia dziecka. Pleśniawki występują w postaci białego nalotu podobnego do zsiadłego mleka. Pojawiają się najczęściej z powodu nieprawidłowej higieny jamy ustnej malucha, np. oblizywania smoczków, braku oczyszczania jamy ustnej. Zastosowanie Dentoseptu A Mini złagodzi towarzyszące pleśniawkom objawy i zregeneruje błonę śluzową.

Kolejny częsty problem stomatologiczny u maluchów to zmiany aftowe. Tzw. afty to zazwyczaj małe nadżerki lub owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Dentosept A Mini dzięki swojemu bogatemu składowi również zniweluje przykre odczucia związane z pojawieniem się tych zmian w jamie ustnej dziecka.

Sen z powiek wielu rodzicom spędza bolesne ząbkowanie u niemowląt. Ząbkowanie nie jest chorobą i powinno przebiegać bez powikłań miejscowych. Jednak często zdarza się, że towarzyszą mu nieprzyjemne objawy. Ulgę dziecku w tym czasie przynieść mogą masaż dziąseł, podawanie schłodzonego gryzaka dla niemowląt, oraz miejscowe zastosowanie preparatu o działaniu znieczulającym, jakim jest Dentosept A Mini w nowoczesnej formie spray’u, który złagodzi podrażnienie, swędzenie i pieczenie dziąseł.

Kolejnym problemem ze strony jamy ustnej u najmłodszych jest próchnica. W Polsce już u ponad 50% dzieci w wieku 3 lat występują ubytki próchnicowe. Na rozwój próchnicy mają wpływ m.in. cztery współdziałające czynniki:

  • podatność, czyli zła jakość i słabe uwapnienie tkanek zęba;
  • odkładająca się na zębach płytka bakteryjna, która zawiera bakterie kwasotwórcze inicjujące rozwój próchnicy;
  • pożywka węglowodanowa (cukry), która jest niezbędna bakteriom do produkcji kwasów;
  • częste w ciągu dnia spożywanie sprzyjających próchnicy przekąsek i słodyczy.

Dentosept A Mini wpisuje się również w profilaktykę przeciwpróchnicową – zawiera ksylitol, który obniża pH jamy ustnej i zapobiega namnażaniu się bakterii próchnicotwórczych.

Zapobieganie powyższym problemom w jamie ustnej dziecka skupia się przede wszystkim na prawidłowej higienie, która w przypadku najmłodszych powinna uwzględniać:

  • ograniczenie przekazywania nowo narodzonemu dziecku bakterii próchnicotwórczych, tzn. nie należy całować dziecka w usta, oblizywać smoczków, łyżeczek, nie jeść tymi samymi sztućcami co dziecko;
  • wykonywanie codziennych zabiegów higienicznych – przecieranie dziąseł gazikiem nasączonym wodą przegotowaną, od momentu pojawienia się pierwszego zęba należy stosować małą szczoteczkę z miękkim włosiem;
  • do momentu wyrżnięcia się pierwszych zębów trzonowych, czyli do około 7. roku życia pomaganie i poprawianie dziecka podczas mycia zębów;
  • dobranie odpowiedniej pasty do wieku dziecka;
  • wprowadzenie płynów do płukania jamy ustnej od około 6. roku życia;
  • regularne kontrole u stomatologa;
  • odpowiednią dietę (m.in. unikanie słodkich przekąsek i napoi).

dentoseptdentosept

Numer projektu: DAMS/03/2023/2

następny artykuł