W pracy stomatologa klatka piersiowa ulega przeciążeniom na co dzień. Wynika to z przyjmowania pozycji pochylonej nad pacjentem, licznych czynności manualnych oraz pozostawania w bezruchu, czyli w chronicznym napięciu izometrycznym mięśni obręczy barkowej. Dodatkowo, ze względu na powiązanie klatki piersiowej z układem wegetatywnym, jest ona częścią ciała dynamicznie reagującą na stres.
W artykule przedstawiamy ćwiczenia, które w różny sposób korzystnie wpływają na normalizację napięcia tkanek miękkich w okolicy piersiowej. Warto pamiętać, że dbając o kręgosłup piersiowy, wpływa się na funkcjonowanie całego układu wegetatywnego.
Oczywiście żadne ćwiczenia nie dadzą efektów, jeśli nie będą wykonywane systematycznie. Dotyczy to również technik normalizujących napięcie w kręgosłupie piersiowym, takich jak ćwiczenia z aktywnym wyprostem wykonywane na piłce lub na rollerze, służące zniwelowaniu przeciążeń wywołanych pracą w chronicznym nadmiernym zgięciu w tym odcinku. Powinno się ćwiczyć nie tylko w domu czy na siłowni. Warto zrobić sobie także przerwę w czasie pracy, aby aktywnie rozciągnąć klatkę piersiową, co zwiększy tolerancję na przeciążenia w tym rejonie ciała.
Źródło rycin: ryc. 3, 4, 5, 6 – z archiwum autorów, za zgodą Wydawnictwa Góry s.c.
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W NUMERZE 2/2018 MS