Opublikowano dnia : 03.04.2025
Dostęp do tego artykułu jest płatny.
Zapraszamy do zakupu!
Cena: 24.00 PLN (z VAT)
Po dokonaniu zakupu artykuł w postaci pliku PDF prześlemy bezpośrednio pod twój adres e-mail.
Kup artykuł
Protokół postępowania
Adhezja przy minimalnie inwazyjnych naprawach kompozytu – tips & tricks
Michał Jaczewski
Materiały kompozytowe to doskonałe rozwiązanie w stomatologii zachowawczej. Umożliwiają minimalnie inwazyjne opracowanie ubytku, precyzyjne modelowanie, a w razie potrzeby można je modyfikować i naprawiać. Aby jednak w pełni wykorzystać te zalety, kluczowe jest uzyskanie mocnego i trwałego połączenia. Adhezja musi być zapewniona zarówno pomiędzy szkliwem i zębiną, a materiałem kompozytowym, jak i pomiędzy istniejącym, a nowo aplikowanym kompozytem.
Uniwersalny system wiążący
W celu uproszczenia procedur klinicznych, w swojej praktyce stosuję system wiążący ósmej generacji – CLEARFIL™ Universal Bond Quick (Kuraray Noritake Dental Inc.). Dzięki technologii Rapid Bond aplikacja jest szybka i prosta – bez wcierania i czekania.
Jednocześnie, dzięki zawartości oryginalnego monomeru 10-MDP, ten system wiążący zapewnia mocne wiązanie z różnymi powierzchniami – w tym ze szkliwem, zębiną i kompozytami.
Skład chemiczny i wszechstronność CLEARFIL™ Universal Bond Quick sprawiają, że ten system wiążący jest moim pierwszym wyborem w wielu wskazaniach klinicznych, zwłaszcza przy naprawach minimalnie inwazyjnych. Doskonale łączy się z tkankami naturalnymi, jak i starym kompozytem (Ryc. 1). Zazwyczaj nie ma konieczności całkowitego usuwania istniejącej odbudowy, wymagającej naprawy lub modyfikacji. Opracowanie może być ograniczone wyłącznie do części kompozytowej, co pozwala na maksymalną oszczędność naturalnych tkanek.