Z GABINETU PSYCHOLOGA
Dentofobia u dzieci
Karolina Klimkiewicz
- zwiększona potliwość,
- przyspieszone tętno,
- kołatanie serca,
- drżenie,
- mdłości,
- problemy z oddychaniem,
- napady paniki,
- płacz,
- natarczywe katastroficzne myśli,
- unikanie leczenia stomatologicznego, co może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia zębów i dziąseł.
- Adaptacja – warto, aby przed pierwszą konsultacją stomatologiczną, dziecko odbyło wizytę adaptacyjną w gabinecie. Zadać pytania, obejrzeć sprzęt i poczuć się komfortowo. Byłoby dobrze, gdyby po takiej wizycie mały pacjent został obdarowany niewielkim prezentem w postaci np. naklejki. Jeśli dziecko potrzebuje więcej czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu, takie spotkania adaptacyjne można powtórzyć i zacząć od krótkich, niebolesnych wizyt jak np. lakowanie ząbków.
- Odrobina magii – warto porozmawiać ze stomatologiem, czy jest możliwość, aby pierwsza wizyta przebiegła w klimacie zabawy i magii. Przed wizytą można popuszczać bańki mydlane, czy w trakcie lakowania zapytać dziecko, jaki rysunek życzy sobie, żeby namalować mu na ząbkach. Można również wykorzystać postać Wróżki Zembuszki, która zapisuje wszystkie wizyty dzieci u dentysy. W domu również można wykorzystać element magii i wyobraźni. Po wizycie adaptacyjnej rodzic, albo opiekun może zainicjować zabawę w dentystę np. lepiąc z ciastoliny zęby.
- Rozmowa ze stomatologiem – przed wybraniem odpowiedniego stomatologa dla dziecka, warto umówić się najpierw na rozmowę i szczerze opowiedzieć o swoich obawach. Nowoczesna stomatologia dysponuje wieloma technikami, które mogą poprawić komfort wizyty. Warto wybrać w porozumieniu z lekarzem sposób leczenia przed właściwą wizytą dziecka w gabinecie.
- Techniki relaksacyjne – przed wizytą u dentysty, możemy wprowadzić ćwiczenia oddechowe, medytację (dla dorosłych) czy techniki wizualizacji. Wszystko co może obniżyć poziom stresu i napięcia.
- Książeczki edukacyjne – na rynku wydawniczym jest coraz więcej pozycji dla dzieci, które dotyczą pierwszej wizyty u dentysty. Warto już w domu przygotować dziecko na odwiedziny w gabinecie stomatologicznym w sposób pozytywny i pozbawiony lęku. Można wykorzystać do tego postacie z bajek, które wprowadzają dziecko do świata stomatologii w sposób wesoły i pozbawiony trudnych emocji.
- Pluszowy przyjaciel – dziecko może zabrać ze sobą do specjalisty swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który w trudnych chwilach wesprze go swoją obecnością i potrzyma go za rękę.
- Wyjście na ekspozycje, małymi kroczkami – jeśli dziecko lub dorosły doświadcza dentofobii dobrą metodą wprowadzającą może być zasada małych kroków. Powolne oswajanie się z trudną sytuacją. Warto zacząć od konsultacji, które nie wiążą się z leczeniem, a następnie stopniowo zwiększać częstotliwość i trudność zabiegów. W wyjątkowo trudnych przypadkach zaleca się też korzystać z pomocy psychoterapeuty, który pomoże nam przepracować trudne emocje po wizycie.
Piśmiennictwo:
- Hill KB, Chadwick B, Freeman R i wsp. Adult Dental Health Survey 2009: relationships between dental attendance patterns, oral health behaviours and the current barriers to dental care. Br Dent J 2013;214:24-32
- Coriat IH. Dental anxiety: fear of going to the dentist. Psychoanal Rev 1946;33:365-367
- McGrath C, Bedi R. The association between dental anxiety and oral health-related quality of life in Britain. Community Dent Oral Epidemiol 2004;32:67-72
zdjęcie:pl/freepik.com