Szanowni Państwo,
Żyjemy w czasach podporządkowanych jednemu głównemu celowi – odniesieniu sukcesu. Sukcesu w życiu osobistym, zawodowym, społecznym.
Sukcesu za wszelką cenę – wbijają nam to do głów już od najmłodszych lat! Kluczem do jego osiągnięcia jest, m.in., dobra prezencja, a od niej już tylko krok do stomatologii estetycznej i odtwórczej, która pomaga ziścić nasze marzenia. Ta ostatnia jest tematem przewodnim marcowego numeru „Magazynu Stomatologicznego”.
Jak każdy, także i my, lekarze praktycy, dążymy do odnoszenia sukcesów zawodowych i chwalenia się nimi, np. na łamach pism specjalistycznych. Rzadko natomiast mówimy o swoich porażkach czy niepowodzeniach. A przecież są one wpisane w życie każdego człowieka. Rzecz w tym, by je dostrzec, umieć się do nich przyznać i w porę naprawić. By przekuć niepowodzenie w sukces! Doskonały przykład takiego rzetelnego, otwartego, odpowiedzialnego podejścia zawodowego stanowi otwierający marcowy numer MS opis przypadku rekonstrukcji pourazowej zębów przednich w szczęce i żuchwie. W dziale ponadto opisy przypadków minimalnie inwazyjnych stomatologicznych zabiegów odtwórczych – zastosowania niekonwencjonalnego mostu kompozytowego wzmocnionego włóknem szklanym do odbudowy braku zębowego w żuchwie, zmiany kształtu zębów siecznych bocznych w szczęce nieletniej pacjentki, rozległej rekonstrukcji zębów w szczęce i żuchwie z użyciem całej gamy uzupełnień protetycznych oraz pourazowej odbudowy bezpośredniej zęba siecznego w szczęce.
Dział „Opinie” poświęcono perforacjom w endodoncji i wizycie w gabinecie stomatologicznym pacjentów szczególnych – dziecka, kobiety ciężarnej i chorych z grup ryzyka. W „Stomatologii praktycznej” polecam opis rzadko wykonywanego w Polsce i na świecie zabiegu dwuetapowej autotransplantacji zębów, pracę implantologiczną na temat poszukiwania wszczepu, który chroniłby szczyty interproksymalnych wyrostków kostnych, artykuł omawiający przyczyny, skutki i postępowanie w przypadku przedwczesnej utraty zębów mlecznych, trzecią już część pracy na temat badania żywotności miazgi zębów stałych, opis przypadku nadziąślaka oraz zamykające ten dział badania stanu jamy ustnej osób z uzależnieniem alkoholowym.
Wiele interesujących treści znajdą Państwo również w innych stałych rubrykach MS. Na pewno nie umkną one Państwa uwadze. Zachęcam też – wraz z naszymi Autorami – do dalekich podróży do Dubaju i Meksyku. Naprawdę warto.
Mam nadzieję na spotkanie z wiernymi Czytelnikami na tegorocznych, wyjątkowo wczesnych Targach „Krakdent”. Zapraszam w dniach 3‑5 marca br. do stoiska „Magazynu Stomatologicznego” nr B14. Do zobaczenia.
prof. dr hab. med. Zbigniew Jańczuk