Szanowni Państwo,
Niezwykle długie w ubiegłym, a także i w tym roku – między innymi za sprawą przywróconego po 50 latach święta Trzech Króli – leniuchowanie już dawno za nami. Wszystko wróciło do normy i ostro zabraliśmy się do pracy nad terminowym przygotowaniem lutowego numeru „Magazynu Stomatologicznego”. Podkreślam słowo „terminowy”, ponieważ redakcja dokłada starań, żeby pismo ukazywało się w pierwszych dniach miesiąca. Mamy jednak sygnały, że do Państwa dociera ono czasami z dużym opóźnieniem. Bardzo za to przepraszamy, choć nie mamy niestety wpływu na działanie jego dystrybutora. Pozostaje tylko nadzieja, że już niedługo Poczta Polska SA przestanie być monopolistą i także na tym rynku zapanuje wreszcie porządek.
Zaburzenia czynnościowe narządu żucia stanowią bardzo poważny problem ogólnoświatowy, zwłaszcza w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Są wynikiem stresu, który towarzyszy istocie ludzkiej od zarania dziejów i jest nieodłącznie związany z rozwojem, postępem cywilizacyjnym, natłokiem informacji, coraz większymi wymaganiami stawianymi jednostce przez otoczenie i koniecznością dostosowania się do reguł zaciętej rywalizacji na polu osobistym i zawodowym. Za ten wyścig szczurów współczesny człowiek płaci wysoką cenę – odbija się on niekorzystnie na jego zdrowiu psychicznym i fizycznym – także na funkcjonowaniu narządu żucia. Jego dysfunkcjom poświęcono temat miesiąca lutowego numeru MS. Omówiono w nim częstość występowania i diagnostykę dysfunkcji u pacjentów w wieku 20‑30 lat, rehabilitację protetyczno‑czynnościową pacjentki po jatrogennym leczeniu protetycznym, wpływ parafunkcji i zaburzeń zwarcia na funkcjonowanie narządu żucia oraz związek między oddziaływaniem stresu a rozwojem bruksizmu.
Zachęcam też Państwa do zapoznania się z jak zawsze urozmaiconą zawartością pozostałych działów pisma. W „Aktualnościach” – ocena kliniczna specjalistycznej pasty Parodontax Fluoride. Dział „Stomatologia praktyczna” mieści prace poświęcone: leczeniu przewlekłych zapaleń kości części twarzowej czaszki (Klinika), interakcjom zachodzącym między płynami stosowanymi w leczeniu endodontycznym, wykorzystaniu systemu planowania komputerowego w leczeniu implantoprotetycznym, żywotności miazgi zębów stałych w stanach chorobowych szkliwa, zębiny i miazgi (Praktyka) oraz współzależności między redukcją liczebności bakterii próchnicotwórczych u matek a ich występowaniem u ich trzyletnich dzieci (Badania).
I jeszcze rubryki stałe, do których, jak wiem, chętnie Państwo zaglądają. Proszę zwrócić uwagę na bogatą ofertę kursów i szkoleń.
Życzę miłej lektury.
prof. dr hab. med. Zbigniew Jańczuk