Szanowni Państwo,
Za nami najważniejsze stomatologiczne wydarzenie branżowe – CEDE 2010. W dniach 23‑25 września Poznań stał się mekką polskich stomatologów, którzy tłumnie przybyli tu, by – jak co roku – uczestniczyć w programie naukowym Zjazdu Zespołów Stomatologicznych (już XVI), spotkać się i wymienić poglądy z kolegami po fachu i luminarzami polskiej i światowej stomatologii, zanurzyć się w niepowtarzalnej atmosferze tego dorocznego święta, skorzystać z mnóstwa atrakcji oferowanych przez najważniejsze firmy działające na polskim rynku i przekonać się na własne oczy, jakie hity sprzętowe i inne przygotowały one na targi.
Wiernym Czytelnikom i Autorom „Magazynu Stomatologicznego” pragnę podziękować za tłumne odwiedziny naszego stoiska. Przyciągnęło ono uwagę mnóstwa zwiedzających, tym bardziej że w czasie trwania CEDE świętowaliśmy premierę książki dr hab. n. med. Małgorzaty Pietruskiej i dr. n. med. Jana Pietruskiego „Periodontologiczno‑implantologiczna chirurgia plastyczna”, która sprzedawała się jak ciepłe bułeczki, a chętni ustawiali się w kolejce po autografy Autorów.
Wszystko, co dobre, szybko się jednak kończy i trzeba znów wrócić do codzienności, czyli październikowego numeru MS. Jego tematem przewodnim jest protetyka stomatologiczna. Prace w tym dziale są poświęcone obustronnej odbudowie braków zębów trzonowych pierwszych w szczęce za pomocą mostów kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym, aktualnym poglądom dotyczącym zabezpieczenia zębów po preparacji pod uzupełnienia stałe, adhezji płytki bakteryjnej do tworzywa akrylowego wzbogaconego nanocząsteczkami złota i srebra oraz uzupełnianiu protetycznemu braków zębowych skrzydłowych jednostronnych.
W dziale „Aktualności” publikujemy prace dotyczące uszczelniaczy na bazie żywicy epoksydowej i ocenę skuteczności profesjonalnej pasty do polerowania z argininą i węglanem wapnia w zwalczaniu nadwrażliwości zębiny.
Już sama nazwa działu „Stomatologia praktyczna” wymownie mówi o charakterze zamieszczanych w nim prac. Opisują one zastosowanie preparatu Dentosept A w miejscowym leczeniu utrudnionego wyrzynania się dolnego zęba mądrości (Klinika), przypadek kliniczny użycia samoadhezyjnego materiału kompozytowego Vertise Flow, przypadek obustronnego zwichnięcia stawów skroniowo‑żuchwowych podczas leczenia zachowawczego, procedurę łatwego i szybkiego uzyskania długoterminowej stabilności powierzchni wypełnień z nowej generacji żywic mikrohybrydowych (Praktyka). W rubryce „Badania” praca na temat oceny regeneracji ubytków kości zaopatrzonych materiałem HaBiocer oraz badanie epidemiologiczne potrzeb i skuteczności leczenia stomatologicznego dwunastolatków z Łobza i okolic. W „Warto wiedzieć” – pierwsza praca z cyklu „Organizacja pracy w gabinecie periodontologicznym”.
Zachęcam Państwa również do przestudiowania stałych rubryk MS.
Nie będzie to czas stracony.
prof. dr hab. med. Zbigniew Jańczuk