Szanowni Państwo,
Upały dają się wszystkim dotkliwie we znaki, trzeba się jednak wziąć w garść i przygotować, jak zwykle obszerny, lipcowo‑sierpniowy numer „Magazynu Stomatologicznego”. Zanim przejdę do omówienia jego zawartości, pragnę się z Państwem podzielić radosną wieścią – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało naszemu pismu 6 punktów za publikację prac naukowych w latach 2007‑2010! To prawdziwy powód do dumy dla redakcji i Autorów, świadczy bowiem o wysokim poziomie pisma. Dziękujemy naszym Autorom i współpracownikom i zapraszamy do kontynuowania współpracy.
Żyjemy w czasach, w których piękny uśmiech odgrywa wielką rolę nie tylko w życiu osobistym, ale także zawodowym, zwiększając szanse jego posiadacza na znalezienie upragnionej pracy – w myśl porzekadła „jak cię widzą, tak cię piszą”. Natura, niestety, nie jest jednakowo szczodra dla wszystkich i często trzeba naprawiać jej błędy i niedociągnięcia. I tu w sukurs przychodzi ortodoncja, tym bardziej że w ostatnich latach nastawienie Polaków do leczenia ortodontycznego gruntownie się zmieniło. Dzisiaj nikt już się nie wstydzi aparatu ortodontycznego, noszą go młodzi i starzy. I jest to dla nich powód do dumy – świadectwo dbałości o estetyczny wygląd. W leczeniu ortodontycznym aspekt estetyczny, choć bardzo ważny, nie jest jednak najważniejszy. Jak w każdej dziedzinie medycyny celem nadrzędnym jest fizyczne i psychiczne zdrowie pacjenta. Temu zadaniu współczesnej ortodoncji są poświęcone prace w dziale „Temat miesiąca”: „Nietypowe leczenie zatrzymanego kła w żuchwie i braku zawiązka drugiego zęba przedtrzonowego dolnego – opis przypadku”, „Efekty ortodontyczne rozsuwania szwu podniebiennego”, „Maska twarzowa Delaire’a” i „Rosnąca popularność leczenia ortodontycznego – moda, presja rodziców, a może świadomość niedoskonałości własnego uzębienia?”.
Zastosowanie systemu FotoSan w leczeniu fotodynamicznym chorób przyzębia omawia praca w dziale „Opinie”. Dział „Stomatologia praktyczna” otwiera artykuł o leczeniu implantologicznym w odcinku przednim szczęki, wymagającym regeneracji zredukowanego podłoża kostnego (Klinika), a ponadto znajdą w nim Państwo bardzo praktyczne artykuły poświęcone mikrochirurgii endodontycznej, procedurom wykonania licówek porcelanowych na zęby przebarwione po leczeniu endodontycznym, odtwarzaniu białych przebarwień zębów naturalnych w rekonstrukcjach estetycznych (Praktyka). W dziale „Badania” pomieszczono prace omawiające motywację prozdrowotną matek i praktyczne zastosowanie przez nie wzorców zachowań higieniczno‑dietetycznych w opiece nad małym dzieckiem oraz wpływ płukanki Meridol na skład śliny pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne na bazie metalu. W dziale „Warto wiedzieć” lekarze stomatolodzy z Konina dzielą się swoimi wrażeniami z wakacji w Izraelu połączonymi z pracą wolontariuszy. Porad prawnych dotyczących kontraktu z NFZ oraz technicznych – związanych z wykonywaniem zdjęć pantomograficznych udzielają specjaliści na łamach „Vademecum stomatologa”. Ponadto w numerze bogaty dział „Wydarzenia”, rubryki stałe i kolejny 8. już test edukacyjny.
Mam nadzieję, że każdy z Państwa znajdzie w nim coś pożytecznego i interesującego dla siebie.
prof. dr hab. med. Zbigniew Jańczuk