Szanowni Państwo,
Skonstruowane w latach pięćdziesiątych XX wieku piaskarki stomatologiczne nie zyskały wówczas większej popularności i na kilka dziesiątków lat popadły w niebyt. Dlaczego tak się stało – o tym w artykułach składających się na temat miesiąca czerwcowego numeru „Magazynu Stomatologicznego”, poświęcony abrazji powietrznej jako metodzie leczenia oraz urządzeniom, w których znalazła ona zastosowanie, czyli piaskarkom. W ostatnich latach wróciły one do łask i coraz częściej można je spotkać w gabinetach stomatologicznych. Ich zwolennikami są pacjenci – zadowoleni z komfortu leczenia stomatologicznego, i lekarze stomatolodzy, tym bardziej że współczesne piaskarki pod każdym względem znacznie przewyższają swoje pierwowzory. Typów tych urządzeń jest wiele i dzisiaj stosuje się je w różnych celach w wielu dziedzinach stomatologii. Odzwierciedlają to prace zamieszczone w dziale „Temat miesiąca”, a poświęcone – wybranym parametrom technicznym piaskarek stomatologicznych; kinetycznemu opracowaniu ubytków przyszyjkowych piaskarką abrazyjną Sandman Futura; zastosowaniu piaskarki abrazyjnej Prep Start do usunięcia wypełnienia i opracowania ubytku (fotoreportaż kliniczny); badaniom w SEM struktury powierzchni szkliwa w obrębie wejścia do bruzd opracowanych piaskarką abrazyjną Prep Start oraz mikropiaskarką Microetcher IIA; badaniom wpływu parametrów obróbki strumieniowo‑ściernej na ilość cząsteczek ścierniwa wbitych w powierzchnię stopu tytanowego, z którego wykonuje się podbudowy pod uzupełnienia protetyczne, oraz nowoczesnej koncepcji air polishingu poddziąsłowego w terapii przyzębia.
O wpływie odżywania na stan zdrowia jamy ustnej dzieci mówi praca zamieszczona w dziale „Opinie”. Opis wybranych przypadków klinicznych wykorzystania tomografii komputerowej z promieniem stożkowym w chirurgii stomatologicznej i endodoncji jest tematem artykułu w dziale „Klinika”. W dziale „Praktyka” tajlandzki profesor stomatolog przedstawia wskazówki i triki umożliwiające uzyskanie przewidywalnych efektów estetycznych procedury osadzania uzupełnień protetycznych, polscy autorzy zaś swoje prace poświęcili rozwiązaniu minimalnie inwazyjnemu w postaci estetycznej rekonstrukcji zęba w odcinku przednim techniką mostu adhezyjnego na podbudowie z włókien szklanych oraz odbudowie estetycznej zębów z zastosowaniem licówek porcelanowych. Na dział „Badania” składa się obszerne omówienie badania frekwencji i intensywności próchnicy u dzieci i młodzieży w województwie mazowieckim.
Na zakończenie chciałbym Państwa zachęcić do odświeżenia znajomości języka angielskiego. Coraz częściej bowiem przyjmujemy w swoich gabinetach cudzoziemców i na pewno nikomu nie zaszkodzi przypomnieć sobie to, czego uczyliśmy się przed laty, a może nauczyć się czegoś nowego. Temu właśnie służy nowa rubryka „Angielski dla stomatologów” w dziale „Edukacja”. Znajdą ją Państwo w każdym numerze naszego pisma.
Życzę wytrwałości, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.
prof. dr hab. med. Zbigniew Jańczuk