Szanowni Państwo,
„Magazyn Stomatologiczny” ma to wielkie szczęście, że niezwykle aktywnymi członkiniami jego Rady Naukowej są wybitne znawczynie problematyki szeroko pojętej radiologii stomatologicznej – Pani Profesor dr hab. n. med. T. Katarzyna Różyło i Pani Doktor hab. n. med. Ingrid Różyło‑Kalinowska. Obie uczone mają imponujący dorobek naukowy i są niekwestionowanymi autorytetami w tej dziedzinie. To dzięki ich ogromnemu trudowi i nakładowi pracy – autorskiej i recenzenckiej – powstał drugi już numer radiologiczny naszego pisma. Obu Koleżankom składam najserdeczniejsze podziękowania za ogrom pracy włożonej w jego przygotowanie i za przyciągnięcie na łamy MS luminarzy polskiej stomatologii i medycyny, wyrażając nadzieję, że prezentacja możliwości nowoczesnych metod obrazowania radiologicznego i ich wykorzystania w diagnostyce stomatologicznej nie skończy się tylko na tych dwóch numerach.
Tematem miesiąca kwietniowego numeru pisma jest diagnostyka radiologiczna w stomatologii. Składają się nań artykuły o nowych możliwościach obrazowania kanałów korzeniowych z użyciem stomatologicznej tomografii wolumetrycznej, zastosowania pozytonowej tomografii emisyjnej PET‑CT w diagnostyce schorzeń okolicy czaszkowo‑twarzowej, analizie występowania kanałów językowych odcinka przedniego żuchwy w obrazowaniu metodą tomografii komputerowej oraz przemieszczeniach krążków stawowych w stawach skroniowo‑żuchwowych u chorych z zaburzeniami wewnątrzstawowymi w płaszczyźnie czołowej w obrazie rezonansu magnetycznego.
Skuteczność filtrów obrazu w diagnostyce guzów zębopochodnych omawia praca zamieszczona w dziale Aktualności Opinie. Ocena gęstości kości żuchwy i kręgosłupa kobiet z niedoborem estrogenów stosujących HTZ jest przedmiotem rozważań w dziale Stomatologia Praktyczna, Klinika. Dział Praktyka otwiera niezwykle pouczający mały atlas błędów technicznych i artefaktów w radiografii wewnątrzustnej. Kolejne prace poświęcono procedurom leczniczym u chorych ze złamaniami środkowego piętra części twarzowej czaszki, opisom przypadków nawracającej odmy ślinianek przyusznych i stłuczenia mięśnia skroniowego. Ocena zmian profilu struktur kostnych czaszki u pacjentów dorosłych leczonych ortodontycznie bez ekstrakcji zębów oraz ocena częstości występowania obrazu zwapnień w tętnicach szyjnych na zdjęciach pantomograficznych są przedmiotem prac pomieszczonych w dziale Badania. Zachęcam także do lektury stałych rubryk „Magazynu Stomatologicznego”.
Na zakończenie chciałbym podzielić się z Państwem moją radością z tego, że członek Rady Naukowej MS i Kolegium Lekarzy Praktyków, dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz, został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego UM w Łodzi. Serdecznie mu gratuluję tego zasłużonego awansu, życząc dalszych sukcesów naukowych.
Wszystkim Państwu składam najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.
prof. dr hab. med. Zbigniew Jańczuk