Szanowni Państwo,
Żyjemy w niezwykle dynamicznych czasach. Dzisiejszy świat jest pełen pędu i pośpiechu. I coraz bardziej zracjonalizowany. Do współczesnych bardziej niż romantyczne „czucie i wiara” przemawia „mędrca szkiełko i oko”. We wszystkich dziedzinach nauki i praktyki, również w medycynie, w krajach wysoko rozwiniętych na naszych oczach dokonuje się ciągły postęp. Współczesna medycyna ulega wyraźnym przeobrażeniom. Nie tylko technicznym – inne niż dawniej jest też podejście do jej praktykowania. Dzisiejszy lekarz na co dzień wykorzystuje narzędzia, które ułatwiają mu podejmowanie decyzji klinicznych, takie jak standardy procedur czy wytyczne. Sprawnie porusza się w medycznych bazach danych i gąszczu doniesień naukowych, aby wybrać z nich te, które go interesują. Potrafi także wyciągać z tych źródeł wnioski dla swojej pracy badawczej i praktycznej, a także ocenić ich wiarygodność i użyteczność.
To wszystko prowadzi nas do medycyny – w naszym wypadku – stomatologii – opartej na dowodach naukowych. A stąd już tylko krok do tematu miesiąca marcowego numeru „Magazynu Stomatologicznego” – Współczesna stomatologia – badania, analizy, praktyka. Znajdą w nim Państwo artykuły poświęcone badaniom materiału kościozastępczego Gen‑Os, zaburzeniom stomatologicznym obserwowanym u osób z zespołem Lyncha i rodzinną polipowatością gruczolakowatą, etiopatogenezie i klasyfikacjom ubytków kostnych wyrostka zębodołowego oraz leczeniu stłoczeń siekaczy w żuchwie z zastosowaniem strippingu, set‑up i aparatu ruchomego.
Naukowe i praktyczne dokonania współczesnej stomatologii dokumentują prace pomieszczone w stałych działach naszego pisma, opisujące m.in. praktyczne aspekty powtórnego leczenia kanałowego, postępowanie diagnostyczno‑terapeutyczne u przyszłych matek (Opinie), powikłania poekstrakcyjne w postaci przetok i połączeń ustno‑zatokowych (Klinika), przypadek nietypowej lokalizacji włókniaka kostniejącego, problemy diagnostyczne i terapeutyczne związane ze zmianami na błonie śluzowej jamy ustnej powstałymi w wyniku parafunkcji niezwarciowych, odbudowę estetyczną kąta zęba siecznego metodą bezpośrednią z użyciem mock-up, dobór koloru w stomatologii estetycznej z zastosowaniem spektrofotometrii (Praktyka). W rubryce „Badania” – obserwacje 16‑letnie dotyczące stanu i potrzeb leczniczych przyzębia dwunastolatków w dawnym województwie szczecińskim, a w „Warto wiedzieć” opinie absolwentów Wydziału Lekarsko‑Stomatologicznego PAM na temat nauczania protetyki. Zachęcam również do lektury stałych rubryk.
Wszystkich wiernych Czytelników zapraszam też do odwiedzenia stoiska „Magazynu Stomatologicznego” B 13 na targach KRAKDENT. Do zobaczenia w Krakowie.
prof. dr hab. med. Zbigniew Jańczuk