Szanowni Państwo,
Tegoroczny styczeń dał się nam nieźle we znaki. Łaskawe zimy w minionych latach uśpiły czujność tzw. służb. Odwykliśmy wszyscy od huśtawki pogodowej, obfitych opadów śniegu i trzaskającego mrozu. A tu – po łagodnym grudniu – nadszedł prawdziwy kataklizm. Zasypało i zmroziło całą Polskę. W dużych miastach codziennym widokiem są piętrzące się na chodnikach, utrudniające życie przechodniom zwały brudnego śniegu. Nikt go nie wywozi, bo i po co? A trzaskający mróz trzyma i nic nie wskazuje na to, by szybko ustąpił. Odbija się to na codziennym życiu Polaków. Nic nie funkcjonuje jak należy – kłaniają się wieloletnie zaniedbania – ani służby energetyczne, ani komunikacja miejska, ani kolej, ani słynąca z niesolidności poczta. Dotknęło to także nasze pismo. Mamy sygnały, że styczniowy numer „Magazynu Stomatologicznego” dotarł do Państwa z dużym opóźnieniem. Bijemy się w piersi i bardzo Państwa przepraszamy. Aby do wiosny! – niech to mądre porzekadło będzie nam pociechą i otuchą.
Po tej porcji narzekań czas na omówienie zawartości numeru 2 MS, którego tematem miesiąca jest protetyka stomatologiczna. W dziale zamieściliśmy prace o komputerowym projektowaniu uzupełnień stałych w systemie CAD/CAM, leczeniu zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego z wykorzystaniem elektronicznego łuku twarzowego ARCUSdigma II, łuku wargowego Bimlera oraz szyn zwarciowych, wpływie preparatu Clearfil Ceramic Primer na siłę wiązania wewnątrzustnych systemów do naprawy uzupełnień metalowo‑ceramicznych, protezach acetalowych i nylonowych oraz wpływie preparatów adhezyjnych na poprawę użytkowania protez całkowitych.
O tym, że zdrowe przyzębie jest warunkiem zdrowia ogólnego, przekonują autorzy pracy zamieszczonej w dziale „Opinie”.
„Stomatologia praktyczna” składa się z prac różnorodnych pod względem tematyki, poświęconych: analizie densytometrycznej cyfrowego obrazu radiologicznego wybranych przewlekłych zmian okołowierzchołkowych (Klinika), zmianie położenia osiowego siekaczy dolnych i kształtu łuku zębowego żuchwy w odcinku przednim, znieczulaniu miejscowemu pacjentów w przebiegu zapalenia tkanek miękkich jamy ustnej, polerowaniu materiałów kompozytowych, usunięciu fragmentów złamanych narzędzi endodontycznych z części wierzchołkowej kanału korzeniowego za pomocą ultradźwięków (Praktyka) oraz analizie odczuwania lęku przez pacjentów leczonych stomatologicznie (Badania). W „Warto wiedzieć” – omówienie stanu higieny jamy ustnej i zachowań prozdrowotnych studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Walka ze strachem i uprzedzeniami w gabinecie stomatologicznym oraz dbałość o wizerunek gabinetu w sieci to tematy lutowego „Vademecum stomatologa”.
Życzę pożytecznej lektury
prof. dr hab. med. Zbigniew Jańczuk