Leczenie zespołowe pacjentki z protruzją zębów siecznych w odcinku przednim – opis przypadku
Katarzyna Rudak i Katarzyna Sporniak-Tutak
Wojciech Wilkoński i Lidia Jamróz-Wilkońska
Mateusz Tarazewicz, Anna Janas, Dorota Sokołowska
Mansur Rahnama, Anna Weiss, Anna Szyszkowska
Marianna Obuchowicz, Agnieszka Antoszczuk, Bożena Dudkiewicz, Michał Knypel
Artur Bakalarz i Anna Janas
Ewa Grabowska i Ewa Rodakowska
Magda Giers, Alida Górawska, Katarzyna Łysiak-Drwal, Marzena Dominiak
Szanowni Państwo,
Styczniowy numer „Magazynu Stomatologicznego” otwiera 23. rok istnienia pisma. Od tylu już lat pismo funkcjonuje z sukcesem na rynku prasy stomatologicznej w Polsce. Ciągle się rozwija i doskonali, by dostosować się do rosnących wymagań Czytelników i Prenumeratorów. Bardzo szanujemy Państwa zdanie, wymagania i sugestie i dlatego staramy się nieustannie podnosić poziom naszego i Państwa periodyku, wnosić weń nową jakość.
Wymogiem współczesnych czasów jest zminimalizowanie inwazyjności procedur stomatologicznych oraz zapewnienie wysokiej estetyki prac. Jest to możliwe dzięki coraz częstszej praktyce wielospecjalistycznego leczenia zespołowego, któremu jest poświęcony temat miesiąca styczniowego numeru MS. Znajdą w nim Państwo przykłady multidyscyplinarnego leczenia trudnych przypadków klinicznych, które – mam nadzieję – będą dla Państwa interesujące i pouczające. Mnie zafrapowała praca poświęcona terapii dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia, które leżą u podstaw licznych zaburzeń stomatologicznych, a ich leczenie wymaga solidnej wiedzy z zakresu wielu dyscyplin medycznych.
Zachęcam także do lektury prac zamieszczonych w pozostałych działach pisma. Staraliśmy się, by były nie tylko ciekawe, ale i pouczające, by każdy Czytelnik mógł z nich wynieść pożytek dla siebie.
Mam nadzieję, że się to nam udało.
Wszystkim Państwu życzę, by Nowy 2013 Rok, w który właśnie wkroczyliśmy, był owocny, szczęśliwy, by spełnił Państwa oczekiwania i marzenia.
prof. dr hab. med. Zbigniew Jańczuk